Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
 

Ośrodek Pomocy Społecznej Gminy Chełm

ul. Gminna 18, 22-100 Pokrówka

 

Regulamin pracy

REGULAMIN PRACY

OŚRODKA POMOCY SPOŁECZNEJ GMINY CHEŁM

§ 1

  1. Regulamin pracy ustala organizację i porządek wewnętrzny oraz związane z tym prawa i obowiązki pracodawcy i pracowników Ośrodka Pomocy Społecznej Gminy Chełm, zwanego dalej Ośrodkiem.
  2. Regulamin pracy obowiązuje wszystkich pracowników Ośrodka, bez względu na zajmowane stanowisko i wymiar czasu pracy.
  3. Regulamin nie dotyczy osób wykonujących pracę na podstawie umów cywilno – prawnych.

 § 2

Użyte w regulaminie określenia oznaczają:

  1. Ośrodek – Ośrodek Pomocy Społecznej Gminy Chełm;
  2. Pracodawca – Ośrodek Pomocy Społecznej Gminy Chełm, reprezentowany przez Dyrektora Ośrodka;
  3. Pracownik – osoba zatrudniona w ramach stosunku pracy;
  4. Przepisy prawa pracy – przepisy Kodeksu pracy oraz wydane na jego podstawie.

§ 3

Pracodawca zapoznaje z treścią regulaminu pracy każdego przyjmowanego do pracy pracownika przed rozpoczęciem przez niego pracy a pracownik potwierdza znajomość regulaminu stosownym oświadczeniem złożonym w formie pisemnej.

§ 4

Wszelkich informacji wychodzących na zewnątrz udziela Dyrektor Ośrodka lub pisemnie upoważnione przez niego osoby.

§ 5

Pracodawca jest zobowiązany w szczególności do:

  1. zaznajamiać pracowników podejmujących pracę z zakresem czynności i odpowiedzialności, sposobem wykonywania pracy na wyznaczonych stanowiskach oraz z ich podstawowymi uprawnieniami.
  2. organizować pracę w sposób zapewniający pełne wykorzystanie czasu pracy pracowników, przy wykorzystaniu ich uzdolnień i kwalifikacji.
  3. zapewniać bezpieczne i higieniczne warunki pracy oraz prowadzić systematyczne szkolenia pracowników w tym zakresie.
  4. terminowo i prawidłowo wypłacać należności pracownicze.
  5. ułatwiać pracownikom podnoszenie kwalifikacji zawodowych.
  6. zaspokajać w miarę posiadanych środków socjalne potrzeby pracowników.
  7. stosować obiektywne i sprawiedliwe kryteria oceny pracowników oraz wyników ich pracy.
  8. stosować zasadę równego traktowania w zakresie nawiązania i rozwiązania stosunku pracy, warunków zatrudnienia, awansowania oraz dostępu do szkolenia, w celu podnoszenia kwalifikacji zawodowych, a w szczególności bez względu na płeć, wiek, niepełnosprawność, rasę, religię, narodowość, przekonania polityczne, przynależność związkową, pochodzenie etniczne, wyznanie, orientację seksualną, a także bez względu na zatrudnienie na czas określony czy nieokreślony albo pełnym lub niepełnym wymiarze czasu pracy.
  9. przeciwdziałać mobbingowi.
  10. prowadzić dokumentację w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz akta osobowe pracowników.
  11. kształtować kontakty pracownicze w zgodzie z zasadami współżycia społecznego.
  12. organizować pracę w sposób zapewniający zmniejszenie uciążliwości pracy, zwłaszcza pracy monotonnej i pracy w ustalonym z góry tempie.
  13. informować pracowników o możliwości zatrudnienia w pełnym lub niepełnym wymiarze czasu pracy, a pracowników zatrudnionych na czas określony –
    o wolnych miejscach pracy.

§ 6

Pracodawca obowiązany jest udostępnić pracownikom tekst przepisów dotyczących równego traktowania w zatrudnieniu zgodnie z obowiązującymi przepisami.

§ 7

  1. Do podstawowych obowiązków pracownika należy:
  1. dbałość o środki publiczne i wykonywanie zadań publicznych z uwzględnieniem interesu publicznego oraz indywidualnych potrzeb obywateli,
  2. przestrzeganie Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej i innych przepisów prawa,
  3. wykonywanie zadań sumiennie, bezstronnie bez zbędnej zwłoki,
  4. udzielanie informacji organom, instytucjom i osobom fizycznym oraz udostępnianie dokumentów znajdujących się w posiadaniu jednostki, w której pracownik jest zatrudniony, jeżeli prawo tego nie zabrania,
  5. dochowanie tajemnicy ustawowo chronionej,
  6. zachowanie uprzejmości i życzliwości w kontaktach z klientami, zwierzchnikami, podwładnymi oraz współpracownikami,
  7. zachowanie się z godnością w miejscu pracy i poza nim,
  8. stałe podnoszenie umiejętności i kwalifikacji zawodowych,
  9. przestrzeganie ustalonego w Ośrodku porządku i czasu pracy oraz wykorzystywanie go w pełni na pracę zawodową,
  10. przestrzeganie regulaminów, przepisów oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy oraz przepisów przeciwpożarowych,
  11. sumienne i staranne wykonywanie poleceń przełożonego,
  12. stosowania procedur postępowania z trudnym klientem oraz w sytuacjach zagrożenia życia ze strony klientów Ośrodka - zarządzenia Dyrektora Ośrodka.
  1. Jeżeli pracownik jest przekonany, że polecenie jest niezgodne z prawem, albo zawiera znamiona pomyłki jest on obowiązany niezwłocznie poinformować o tym fakcie na piśmie swojego bezpośredniego przełożonego. W przypadku pisemnego potwierdzenia polecenia pracownik jest obowiązany je wykonać, zawiadamiając jednocześnie kierownika jednostki, w której jest zatrudniony.
  2. Pracownik nie wykonuje polecenia, jeżeli jest przekonany, że prowadziłoby to do popełnienia przestępstwa, wykroczenia lub groziłoby niepowetowanymi stratami, o czym informuje pracodawcę.
  3. Pracownik zatrudniony na stanowisku urzędniczym, w tym kierowniczym stanowisku urzędowym, nie może wykonywać zajęć pozostających w sprzeczności lub związanych z zajęciami, które wykonuje w ramach obowiązków służbowych, wywołujących uzasadnione podejrzenie o stronniczość lub interesowność oraz zajęć sprzecznych z obowiązkami wynikającymi z ustawy o pracownikach samorządowych.
  4.  W przypadku naruszenia przez pracownika podstawowych obowiązków, pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika w razie:
  1. ciężkiego naruszenia przez pracownika podstawowych obowiązków pracowniczych,
  2. popełnienia przez pracownika w czasie trwania umowy o pracę przestępstwa, które uniemożliwia dalsze zatrudnianie go na zajmowanym stanowisku, jeżeli przestępstwo jest oczywiste lub zostało stwierdzone prawomocnym wyrokiem.

§ 8

Pracownicy mają prawo do wynagrodzenia za pracę odpowiadającemu rodzajowi wykonywanej pracy i kwalifikacjom wymaganym przy jej wykonywaniu, a także uwzględniającego jakość świadczonej pracy.

§ 9

  1. Przed przystąpieniem do pracy pracownik powinien:
  1. otrzymać pisemną umowę o pracę określającą rodzaj pracy i miejsce jej wykonywania, wymiaru czasu pracy oraz termin rozpoczęcia pracy
    i przysługujące pracownikowi wynagrodzenie (ze wskazaniem składników);
  2. zapoznać się z regulaminem pracy, regulaminem organizacyjnym i statutem – potwierdzającym ten fakt na piśmie oraz instrukcjami obowiązującymi
    w Ośrodku,
  3. odbyć przeszkolenie w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy oraz przepisów przeciwpożarowych, a także potwierdzić na piśmie fakt zapoznania się z tymi przepisami;
  4. posiadać aktualne orzeczenie (zaświadczenie) lekarskie stwierdzające brak przeciwwskazań do pracy na danym stanowisku,
  5. jeżeli jest to niezbędne, przyjąć protokolarnie stanowisko pracy,
  6. w ciągu 7 dni od dnia dopuszczenia do pracy pracownik powinien otrzymać informację w postaci papierowej lub elektronicznej o:
  1. obowiązującej pracownika dobowej i tygodniowej normie czasu pracy,
  2. obowiązującym pracownika dobowym i tygodniowym wymiarze czasu pracy,
  3. przysługujących pracownikowi przerwach w pracy,
  4. przysługującym pracownikowi dobowym i tygodniowym odpoczynku,
  5. innych niż uzgodnione w umowie o pracę przysługujących pracownikowi składnikach wynagrodzenia oraz świadczeniach pieniężnych lub rzeczowych,
  6. częstotliwości wypłat wynagrodzenia,
  7. wymiarze przysługującego pracownikowi płatnego urlopu, w szczególności urlopu wypoczynkowego lub jeżeli nie jest możliwe jego określenie w dacie przekazywania pracownikowi tej informacji, o zasadach jego ustalania i przyznawania,
  8. obowiązujących zasadach rozwiązywania stosunku pracy.

§ 10

Pracownikowi zabrania się stosowania wobec któregokolwiek z pracowników mobbingu, tj. wszelkich działań lub zachowań skierowanych przeciwko pracownikowi, polegających na nękaniu lub zastraszaniu, powodujących lub mających na celu poniżenie lub ośmieszenie pracownika, izolowanie go lub wyeliminowanie z zespołu współpracowników.

§ 11

  1. Teren gminy Chełm jest podzielony na rejony. (Wykaz podziału na rejony  stanowi załącznik nr 1 do regulaminu pracy Ośrodka Pomocy Społecznej Gminy Chełm).
  2.  Podział rejonów następuje na podstawie zarządzenia Dyrektora Ośrodka. Przy podziale terenu gminy bierze się pod uwagę liczbę mieszkańców poszczególnych wsi oraz aktywność w korzystaniu ze świadczeń z pomocy społecznej.
  3. W poszczególne dni tygodnia pracownicy socjalni pracują w godzinach pracy
    w siedzibie Ośrodka, podczas którego przyjmują klientów, prowadzą wpisy wniosków, spraw bieżących oraz korespondencji do poszczególnych rejestrów.
  4. Pracownicy socjalni w celu wyjazdów do miejsca zamieszkania klientów pomocy społecznej korzystają z samochodu służbowego lub komunikacji publicznej na podstawie zakupionych (w razie takiej potrzeby) biletów, w tym celu prowadzone są odpowiednie rejestry.
  5. Czasem pracy jest czas, w którym pracownik pozostaje w dyspozycji pracodawcy w Ośrodku, rejonie lub innym miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy.
  6. Czas pracy winien być w pełni wykorzystany przez każdego pracownika na wykonywanie obowiązków służbowych.
  7. Pracodawca prowadzi ewidencję czasu pracy.
  8. Czas pracy pracowników Ośrodka w podstawowym systemie czasu pracy w przeciętnie tygodniowej normie czasu pracy wynosi 40 godzin w pięciodniowym tygodniu pracy w przyjętym 1 – miesięcznym okresie rozliczeniowym.
  9. Praca trwa od poniedziałku do piątku.
  10. Ustala się następujący czas pracy:
  1. Poniedziałek od godz.7.30 do godz. 15.30,
  2. Wtorek od godz. 7.30 do godz. 15.30,
  3. Środa od godz. 7.30 do godz. 15.30,
  4. Czwartek od godz. 7.30 do godz.15.30,
  5. Piątek od godz. 7.30 do godz. 15.30.
  1. Godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy pracowników zatrudnionych w niepełnym wymiarze czasu pracy ustala się indywidualnie za zgodą Dyrektora Ośrodka.

§ 12

  1. Jeżeli dobowy wymiar czasu pracy pracownika: wynosi co najmniej 6 godzin - pracownik ma prawo do przerwy w pracy trwającej co najmniej 15 minut;
  2. jest dłuższy niż 9 godzin - pracownik ma prawo do dodatkowej przerwy w pracy trwającej co najmniej 15 minut;
  3. jest dłuższy niż 16 godzin - pracownik ma prawo do kolejnej przerwy w pracy trwającej co najmniej 15 minut.
  4. Przerwy, o których mowa w § 12 wlicza się do czasu pracy.

§ 13

  1. Jeżeli wymagają tego potrzeby Ośrodka pracownik, na polecenie Dyrektora Ośrodka może wykonywać pracę w godzinach nadliczbowych, w tym w wyjątkowych przypadkach także w porze nocnej oraz w niedzielę i święta.
  2. Przepis ust.1 nie stosuje się do kobiet w ciąży, bez ich zgody, do pracowników samorządowych sprawujących pieczę nad osobami wymagającymi stałej opieki lub opiekującymi się dziećmi w wieku do lat 8.
  3. Za pracę wykonywaną na polecenie przełożonego w godzinach nadliczbowych przysługuje czas wolny w tym samym wymiarze. Pracodawca udziela go na wniosek pracownika.
  4. Pracownicy mogą przebywać na terenie Ośrodka po godzinach pracy tylko w uzasadnionych przypadkach, po uzyskaniu zgody Dyrektora Ośrodka.
  5. Niedopuszczalne jest samowolne opuszczanie stanowiska pracy.

§ 14

Pora nocna obejmuje 8 godzin między godzinami 21ºº a 7ºº .

§ 15

  1. Delegowanie pracownika w celu załatwienia spraw służbowych dokonywane jest przez Dyrektora Ośrodka, a w przypadku Dyrektora – przez Wójta, Zastępcę Wójta lub Sekretarza Gminy Chełm.
  2. Ewidencję wyjazdów służbowych prowadzi referat administracyjno - księgowy.

§ 16

  1. Pracownik winien stawić się do pracy w takim czasie, aby w godzinie rozpoczęcia pracy znajdować się na swoim stanowisku pracy.
  2. Pracownik obowiązany jest potwierdzić swoje przybycie do pracy przez złożenie własnoręcznego podpisu na liście obecności przed rozpoczęciem pracy w danym dniu.
  3. Każdego dnia o godz. 7³º lista obecności będzie zabierana przez osobę zajmującą się sprawami organizacyjnymi Ośrodka, a spóźnienia odnotowywane poprzez naniesienie stosownych zapisów w liście obecności. Roczne karty ewidencji nieobecności prowadzi osoba prowadząca sprawy kadrowe.
  4. W przypadku niezarejestrowania faktu przybycia do pracy przyjmuje się, że pracownik nie wykonuje pracy, a ciężar dowodu spoczywa na pracowniku.
  5. Zakończenie pracy na stanowisku pracy następuje o godzinach podanych w § 11 ust.9.

§ 17

  1. Pracownicy zobowiązani są dbać o czystość i porządek na stanowisku pracy.
  2. Po zakończeniu pracy każdy pracownik zobowiązany jest uporządkować swoje miejsce pracy, a przede wszystkim:
    1. właściwie zabezpieczyć (zamknąć) dokumenty i pieczęcie;
    2. wyłączyć wszelkie urządzenia;
    3. zamknąć okna i drzwi pomieszczeń, w których pracuje.

§ 18

  1. Pracownikowi przysługuje prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze i na zasadach określonych w obowiązujących przepisach.
  2. Udzielenie pracownikowi urlopu wypoczynkowego następuje na podstawie wniosku pracownika z uwzględnieniem rocznego planu urlopów, który sporządza się do 15 stycznia danego roku biorąc pod uwagę konieczność zapewnienia normalnego toku pracy.
  3. Dyrektorowi Ośrodka urlopu udziela Wójt, Zastępca Wójta lub Sekretarz Gminy Chełm.
  4. Na wniosek pracownika urlop może być podzielony na części, z tym, że co najmniej jedna część urlopu powinna obejmować nie mniej niż 14 dni kalendarzowych.
  5. Urlopu nie wykorzystanego zgodnie z planem urlopów należy udzielić pracownikowi najpóźniej do końca trzeciego kwartału następnego roku kalendarzowego.
  6. Pracownikowi socjalnemu zatrudnionemu w ośrodku, do którego obowiązków należy praca socjalna lub przeprowadzanie rodzinnych wywiadów środowiskowych, jeżeli przepracował nieprzerwanie i faktycznie co najmniej 3 lata, przysługuje raz na 2 lata dodatkowy urlop wypoczynkowy w wymiarze 10 dni roboczych - ustawa z dnia 12 marca 2004r. o pomocy społecznej (Dz.U. 2023 poz.901 t.j. z póź. zm).
  7. Na pisemny wniosek pracownika może być – w uzasadnionych przypadkach – udzielony urlop bezpłatny.

§ 19

  1. Opuszczanie całości lub części dnia pracy bez uprzedniego zwolnienia przez pracodawcę usprawiedliwiają tylko ważne przyczyny, a w szczególności:
  1. wypadek lub choroba powodująca niezdolność do pracy pracownika lub izolacja z powodu choroby zakaźnej;
  2. wypadek lub choroba członka rodziny wymagająca sprawowania przez pracownika osobistej opieki;
  3. okoliczności wymagające sprawowania przez pracownika osobistej opieki nad dzieckiem w wieku do 8 lat;
  4. nadzwyczajne wypadki uniemożliwiające terminowe przybycie do pracy.
  5. niemożności stawienia się do pracy z przyczyny z góry wiadomej pracownik powinien uprzedzić bezpośredniego przełożonego, zastępującego go pracownika lub Dyrektora Ośrodka.
  1. Pracownik jest obowiązany usprawiedliwić nieobecność w pracy lub spóźnienie do pracy.
  2. W razie zaistnienia przyczyn uniemożliwiających stawienie się do pracy, pracownik obowiązany jest niezwłocznie, lecz nie później niż w drugim dniu nieobecności
    w pracy, zawiadomić swojego bezpośredniego przełożonego lub Dyrektora Ośrodka o przyczynie swojej nieobecności i przewidywanym okresie jej trwania. Pracownik dokonuje takiego zawiadomienia: osobiście, przez inna osobę, telefonicznie lub za pośrednictwem innych środków łączności, w tym drogą pocztową (przy czym za datę zawiadomienia uważa się datę wpływu do sekretariatu Ośrodka).
  3. Pracownik jest obowiązany dostarczyć do Ośrodka niezbędne dowody poświadczające przyczynę nieobecności w terminie 5 dni od daty zdarzenia.
  4. W przypadku spóźnienia się do pracy pracownik obowiązany jest niezwłocznie, po przybyciu, zawiadomić bezpośredniego przełożonego lub Dyrektora Ośrodka o przyczynie spóźnienia.

§ 20

  1. Pracownik może być zwolniony od pracy na czas niezbędny dla załatwienia ważnych spraw osobistych lub rodzinnych, które wymagają załatwienia w godzinach pracy. Zwolnienia udziela Dyrektor Ośrodka lub bezpośredni przełożony na podstawie pisemnego wniosku pracownika. (Wzór wniosku o udzielenie zwolnienia od pracy w celu załatwienia spraw osobistych lub rodzinnych stanowi załącznik nr 2 do regulaminu pracy Ośrodka Pomocy Rodzinie Gminy Chełm).
  2. Za czas zwolnienia od pracy, o którym mowa w ust.1 pracownikowi przysługuje wynagrodzenie, jeżeli odpracował czas zwolnienia w tym samym okresie rozliczeniowym. Czas odpracowania nie jest pracą w godzinach nadliczbowych.
  3. W przypadku nieodpracowania czasu zwolnienia w terminie, o którym mowa w ust.2 pracodawca dokonuje potrącenia odpowiedniej części wynagrodzenia miesięcznego.
  4. Wyjście pracownika w czasie pracy celem przeprowadzenia wywiadów środowiskowych, pracy socjalnej lub załatwienia spraw służbowych jest możliwe po dokonaniu wpisu w książce ewidencji wyjść służbowych. Po powrocie pracownik wpisuje godzinę przyjścia.

§ 21

Przed zatrudnieniem pracownika młodocianego regulamin pracy zostanie dostosowany do wymogów prawa związanych z pracownikami młodocianymi.

§ 22

  1. Za nieprzestrzeganie przez pracownika ustalonej organizacji i porządku w procesie pracy, przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, przepisów przeciwpożarowych, a także przyjętego sposobu potwierdzania przybycia i obecności w pracy oraz usprawiedliwiania nieobecności w pracy, pracodawca może stosować:
  1. karę upomnienia;
  2. karę nagany.
  1. Za nieprzestrzeganie przez pracownika przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy lub przepisów przeciwpożarowych, opuszczenie pracy bez usprawiedliwienia, stawienie się do pracy w stanie nietrzeźwości albo w stanie po użyciu alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu lub spożywanie alkoholu lub zażywanie środka działającego podobnie do alkoholu w czasie pracy - pracodawca może również stosować karę pieniężną.
  2. Kara pieniężna za jedno przekroczenie, jak i za każdy dzień nieusprawiedliwionej nieobecności, nie może być wyższa od jednodniowego wynagrodzenia pracownika,
    a łącznie kary pieniężne nie mogą przewyższać dziesiątej części wynagrodzenia przypadającego pracownikowi do wypłaty, po dokonaniu potrąceń.
  3. Wpływy z kar pieniężnych przeznacza się na poprawę warunków bezpieczeństwa i higieny pracy.
  4. Kara nie może być zastosowana po upływie 2 tygodni od powzięcia wiadomości o naruszeniu obowiązku pracowniczego i po upływie 3 miesięcy od dopuszczenia się tego naruszenia.
  5. Kara może być zastosowana tylko po uprzednim wysłuchaniu pracownika.
  6. O zastosowanej karze pracodawca zawiadamia pracownika na piśmie, wskazując rodzaj naruszenia obowiązków pracowniczych i datę dopuszczenia się przez pracownika tego naruszenia oraz informując go o prawie zgłoszenia sprzeciwu i terminie jego wniesienia. Odpis zawiadomienia składa się do akt osobowych pracownika.
  7. Przy stosowaniu kary bierze się pod uwagę w szczególności rodzaj naruszenia obowiązków pracowniczych, stopień winy pracownika i jego dotychczasowy stosunek do pracy.

§ 23

  1. Wypłata wynagrodzenia za pracę następuje z dołu w 25-tym dniu każdego miesiąca. Jeżeli ten dzień jest dniem wolnym od pracy wynagrodzenie wypłaca się w dniu poprzednim. Dopuszcza się – w przypadku wystąpienia uzasadnionej potrzeby – wypłatę wynagrodzenia w terminie wcześniejszym.
  2. Pracodawca na wniosek pracownika jest obowiązany do udostępnienia mu dokumentacji płacowej do wglądu.
  3. Niedopuszczalne jest udostępnianie dokumentacji płacowej osobom postronnym.
  4. Wypłata wynagrodzenia jest dokonywana na wskazany przez pracownika rachunek płatniczy, chyba że pracownik złożył w postaci papierowej lub elektronicznej wniosek o wypłatę wynagrodzenia do rąk własnych.

§ 24

  1. Ustala się następujące terminy wypłat świadczeń dla klientów Ośrodka:
    1. zasiłki celowe – 10-go i 25-go każdego miesiąca;
    2. zasiłki stałe oraz zasiłki okresowe – 20-go każdego miesiąca, w tym do Domów Pomocy Społecznej;
    3. dodatki mieszkaniowe do 10-go każdego miesiąca;
    4. świadczenia: rodzinne, wychowawcze, z funduszu alimentacyjnego – zgodnie z terminami zawartymi w stosownych ustawach, od 15-go każdego miesiąca.
  2. Jeżeli dzień wypłaty świadczeń przypada w dzień wolny od pracy lub święto, wówczas terminem wypłaty jest ostatni dzień roboczy przypadający przed tym dniem.
  3. Dopuszcza się - w przypadku wystąpienia uzasadnionej potrzeby - wypłatę poszczególnych świadczeń w terminach wcześniejszych.

§ 25

  1. Pracodawca zapewnia pracownikom bezpieczne i higieniczne warunki pracy, zgodnie z obowiązującymi przepisami, a w szczególności z Działem X Kodeksu pracy i Rozporządzeniem z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz.U. z 2003. 169.1650 z póź.zm).
  2. Pracodawca jest obowiązany chronić zdrowie i życie pracowników przez zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy. W szczególności pracodawca jest obowiązany:
    1. organizować pracę w sposób zapewniający bezpieczne i higieniczne warunki pracy;
    2. zapewniać przestrzeganie w Ośrodku przepisów oraz zasad BHP, wydawać polecenia usunięcia uchybień w tym zakresie oraz kontrolować wykonanie tych poleceń,
    3. zapewniać wykonywanie nakazów, wystąpień, decyzji i zarządzeń wydanych przez organy nadzoru nad warunkami pracy,
    4. pracodawca oraz osoby kierujące pracownikami są obowiązane znać, w zakresie niezbędnym do wykonywania ciążących na nich obowiązków, przepisy o ochronie pracy, w tym przepisy oraz zasady bezpieczeństwa i higieny pracy,
    5. wyznaczyć pracownika do udzielania pierwszej pomocy, w zakresie ochrony przeciwpożarowej i ewakuacji pracowników.

§ 26

  1. Pracodawca szkoli każdego przyjmowanego pracownika w zakresie ogólnych zadań i przepisów BHP na stanowisku, na którym pracownik został zatrudniony.
  2. Pracodawca jest obowiązany zapewnić szkolenie pracowników w zakresie BHP przed dopuszczeniem ich do pracy. Szkolenie pracownika nie jest wymagane
    w przypadku podjęcia przez niego pracy na tym samym stanowisku pracy, które zajmował bezpośrednio przed nawiązaniem kolejnej umowy o pracę z pracodawcą.
  3. Pracodawca zapewnia prowadzenie okresowych szkoleń w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy, zgodnie z obowiązującymi przepisami.
  4. Przed dopuszczeniem do pracy pracownik jest kierowany przez pracodawcę na wstępne badania lekarskie.
  5. W czasie zatrudnienia pracownik podlega badaniom okresowym i kontrolnym.

§ 27

Podstawowym obowiązkiem pracownika jest przestrzeganie przepisów i zasad BHP, przepisów przeciwpożarowych, a w szczególności pracownik jest obowiązany:

  1. przed dopuszczeniem do pracy odbyć szkolenie wstępne w zakresie BHP oraz ochrony przeciwpożarowej, zapoznanie się z w/w przepisami pracownik potwierdza własnoręcznym podpisem;
  2. znać przepisy i zasady BHP oraz ochrony przeciwpożarowej, brać udział w szkoleniach i instruktażach z tego zakresu oraz poddawać się wymaganym egzaminom sprawdzającym;
  3. wykonywać pracę w sposób zgodny z przepisami i zasadami BHP oraz stosować się do wydawanych w tym zakresie poleceń i wskazówek przełożonego;
  4. dbać o należyty stan urządzeń i sprzętu oraz porządek i ład w miejscu (stanowisku) pracy;
  5. poddawać się wstępnym, okresowym i kontrolnym oraz zaleconym badaniom lekarskim i stosować się do wskazań lekarskich;
  6. niezwłocznie zawiadamiać bezpośredniego przełożonego lub Dyrektora Ośrodka o zauważonym w Ośrodku wypadku albo zagrożeniu życia lub zdrowia ludzkiego oraz ostrzec współpracowników, a także inne osoby znajdujące się w rejonie zagrożenia o grożącym im niebezpieczeństwie;
  7. współdziałać z pracodawcą w wypełnianiu obowiązków dotyczących BHP.

§ 28

  1. Jeżeli wyniki okresowych badań okulistycznych przeprowadzonych w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej wykażą potrzebę stosowania okularów korygujących wzrok podczas pracy przy obsłudze monitora ekranowego pracodawca zapewnia okulary korygujące wzrok pracownikom użytkującym w czasie pracy monitor ekranowy co najmniej przez połowę dobowego wymiaru czasu pracy.
  2. Ustala się zwrot należności za okulary, o których mowa w ust.1 do kwoty 500,00 zł. (słownie: pięćset złotych) po przedstawieniu faktury.
  3. Refundacja za okulary, o której mowa w ust. 2 możliwa jest nie częściej jak raz na  3 lata.
  4. W miarę posiadanych przez Ośrodek środków finansowych może być zakupiona pracownikom woda oraz herbata w ilości 10 dag na m-c;

§ 29

  1. Pracownica karmiąca dziecko piersią ma prawo do dwóch półgodzinnych przerw
    w pracy wliczanych do czasu pracy. Pracownica karmiąca więcej niż jedno dziecko ma prawo do dwóch przerw w pracy, po 45 minut każda. Przerwy na karmienie mogą być na wniosek pracownicy udzielane łącznie.
  2. Pracownicy zatrudnionej przez czas krótszy niż 4 godziny dziennie przerwy
    na karmienie nie przysługują. Jeżeli czas pracy pracownicy nie przekracza 6 godzin dziennie, przysługuje jej jedna przerwa na karmienie.

 

§ 30

  1. W razie, gdy warunki pracy nie odpowiadają przepisom BHP i stwarzają bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia lub życia pracownika albo wykonywana przez niego praca grozi takim niebezpieczeństwem innym osobom, pracownik ma prawo powstrzymać się od wykonywania pracy, zawiadamiając o tym bezpośredniego przełożonego lub Dyrektora Ośrodka.
  2. Za czas powstrzymywania się od wykonywania pracy pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia.

§ 31

Nadzór nad przestrzeganiem regulaminu pracy sprawuje Dyrektor Ośrodka.

§ 32

W sprawach związanych ze stosunkiem pracy, nieuregulowanych szczegółowo niniejszym regulaminem, zastosowanie mają przepisy ustawy o pracownikach samorządowych, Kodeksu pracy oraz innych ustaw i aktów wykonawczych z zakresu prawa pracy. 

Załączniki:

Zal1 wykaz rejonów działania

Utworzono dnia 12.01.2024, 10:50

Zal2 wniosek o udzielenie zwolnienia od pracy

Utworzono dnia 12.01.2024, 10:51

Informacje

Liczba wyświetleń: 257
Utworzono dnia: 27.05.2020

Historia publikacji

  • 12.01.2024 10:51, Administrator
    Edycja załącznika: Zal1 wykaz rejonów działania
  • 12.01.2024 10:51, Administrator
    Dodanie załącznika: Zal2 wniosek o udzielenie zwolnienia od pracy
  • 12.01.2024 10:50, Administrator
    Dodanie załącznika: Zal1