Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Rozmiar czcionek: A A+ A++ | Zmień kontrast
Ośrodek Pomocy Społecznej Gminy Chełm

Fazy przemocy

  1. Faza narastania napięcia- partner jest zazwyczaj napięty i spale poirytowany.  Każdy drobiazg wywołuje jego złość, często wszczyna awantury. Może zacząć nadużywać alkoholu, narkotyków, może poniżać drugą stronę, poprawiając swoje samopoczucie, prowokuje kłótnie. Starasz się go uspokoić, dbasz o staranne wypełnianie obowiązków, zaczynasz zastanawiać się nad tym co możesz zrobić aby uniknąć kolejnej awantury. Niektóre osoby mogą mieć dolegliwości fizyczne (np. bóle głowy, żołądka, bezsenność)
  2. Faza ostrej przemocy-partner jest gwałtowny, wpada w szał i wyładowuje wszelkie negatywne emocje nagromadzone w pierwszej fazie. drobiazgi wywołują złość i awantury. Wtedy ofiara może zostać poważnie pobita, zraniona. Druga strona stara się opanować sytuację-uspokaja sprawcę, spełnia jego zachcianki, często przeprasza. Najczęściej wtedy podejmowana jest decyzja o wezwaniu policji.
  3. Faza  miodowego miesiąca-okazywana jest skrucha i miłość. Sprawca przeprasza za swoje zachowanie, obiecuje poprawę, jest czuły, troskliwy, obdarowuje prezentami. Ofiara zaczyna wierzyć, że druga strona się zmieniła i że przemoc była incydentem. Faza ta przemija i rozpoczyna się faza narastającego napięcia. Przemoc w następnych cyklach na ogół jest bardziej gwałtowna i trwa dłużej. Fazy miodowe stają się coraz krótsze.

Charakterystycznym dla obrazu przemocy jest występowanie poczucia winy u osoby doświadczającej przemocy oraz jego brak u osoby ją stosującej.